Yeşil Eriğin Faydaları

Yeşil erik baharın geldiğinin, yazın yaklaştığının ilk habercisidir. Her gün mutlaka almamız gereken vitaminlerden C vitamini erikte bol miktarda mevcut.

Diyetisyen Nil Şahin Gürhan “Göz ve cilt sağlığında büyük görevleri olan A vitamini, kanın akışkanlığında görevli K vitamini, osmalit basınç ve su dengesini sağlayan sodyum,potasyum minerali, stres karşıtı mineral olan magnezyumda erikte önemli ölçüde bulunuyor” dedi. Gürhan, kalsiyum içeren eriğin, demir açısından da  zengin olduğunu, yoğun lif yapısına sahip olan eriğin sindirim sistemi üzerindeki etkisinin tartışmasız büyüklüğüne dikkat çekti. Gürhan yeşil eriğin vücudumuz üzerindeki etkilerini de  şöyle aktardı.

* Sindirimin düzenli ve yeterli ölçüde çalışmasını sağlar, kabızlığı önler. Yeşil erik sindirilebilir lif açısından zengin olduğundan, mide gazı, kabızlık, gaz problemi yaşamamızıda önler.

* Bağışıklık sisteminin oluşması ve korunmasında etkilidir.

* Düzenli olarak kütür kütür yeşil erik yemek diş etlerini güçlendirir. Diş sağlığının oluşmasında ve korunmasında faydalıdır.

* Demir eksikliğini önlemede ve tedavi sürecinde yararlıdır. Vücutta kan yapılmasına yardımcı olur.

Yeşil Erik

* Bağ dokusunu güçlendirmekte ve böylece daha sıkı bir vücuda sahip olmakta yeşil erik etkilidir. C vitamini  insan vücudunda bağ dokularının sıkı kalmasında yardımcı olur.

* Kilo vermek istediğinizde de erik tüketin. Yeşil erik kan şekeri düzeyini olumlu etkiler.

*  Vücut içi hasarı önler; yüksek miktarda antioksidan içerir.

* Yeşil erik yiyenlerin astım, akciğer kanseri, soğuk algınlığı, öksürük ve kronik akciğer sorunlarıından uzak kaldığı araştırmalarca saptanmıştır.

* Yaşlılarda düzenli tüketim görme sorunlarını önler.

Yorum yapın